Biorę kawałek i owijam go masą z mielonego mięsa. Kotlety wychodzą soczyste, jak nigdy
Kotlety mielone często pojawiają się na naszych talerzach. Trudno się dziwić, wszak są szybkie i proste do przygotowania, a ponad wszystko doskonale smakują. By jednak rzeczywiście wyszły jak należy, trzeba zadbać o ich soczystość. Można to zrobić na kilka sposobów. Ja zamykam w nich kostkę pysznego produktu, dzięki czemu nie tylko doskonale smakują, ale też apetycznie wyglądają.
Jak zwiększyć soczystość kotletów mielonych?
Na soczystość kotletów mielonych duży wpływ ma rodzaj mięsa, z którego je robimy. Najlepiej na mielone nadaje się mięso wieprzowe, w szczególności łopatka i karkówka. Mięso to zawiera sporo tłuszczu, które doskonale nawilża kotlety, zapewniając im soczystość. Dodatkiem zwiększającym soczystość kotletów mielonych jest też namoczona i odciśnięta bułka. Jednocześnie dodaje ona kotletom większej puszystości i sprawia, że po usmażeniu pozostają miękkie.
Na soczystość mielonych ma też wpływ odpowiednie ich smażenie. Kotlety należy smażyć na średnim ogniu, tak by mięso nie tylko przyrumieniło się z wierzchu, ale też by „doszło” w środku. Nie należy ich smażyć zbyt długo, bo to sprzyja wysuszeniu potrawy.
Przepis na kotlety mielone z soczystą niespodzianką
Masę na kotlety mielone przygotowuję tak, jak zawsze. W ich środku zamykam jednak kawałek żółtego sera.
Przepis: Kotlety mielone z pyszną niespodzianką
Kotlety mielone z żółtym serem
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 12 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 520 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
- 1 kajzerka
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 1 cebula
- pieprz ziołowy
- sól, pieprz
- 150 g żółtego sera
- 1 szklanka tartej bułki
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masy na kotletyBułkę namocz w mleku, dokładnie odciśnij.. Cebulę obierz, zetrzyj na małych oczkach. Bułkę i cebulę dodaj do mielonego mięsa razem z jajkiem, sporą ilością pieprzu ziołowego, pieprzu i soli. Dokładnie wyrób masę.
- Formowanie i smażenie kotletów mielonychSer żółty pokrój w kostkę o wielkości ok. 1,5x1,5x1,5 cm. Mięsną masę podziel na 8 części. Z każdej uformuj placek, połóż na nim kawałek sera, oblep go mięsem, uformuj kształtne kotlety. Każdy obtocz w tartej bułce. Smaż po 5-6 minut z każdej strony na średnio rozgrzanym oleju.
Z czym podać kotlety mielone?
Do kotletów mielonych zwykle podajemy gotowane ziemniaki, kaszę lub ryż. Doskonale pasują do nich buraczki na ciepło, zasmażana kapusta, a także duszona marchewka. Można też zaserwować je np. z surówką z kiszonej kapusty czy z pora.